Klasa ratownictwa medycznego istnieje na mocy porozumienia o współpracy pomiędzy IV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku a Gdańskim Uniwersytetem Medycznym podpiasnym w dniu 29 marca 2017 roku.

Klas skierowana do młodych ludzi, którzy swoją przyszłość wiążą ze służbami ratowniczymi.

W  ramach współpracy uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa medycznego, na zajęciach realizowanych przez wykładowców uczelni, na terenie szkoły oraz uczelni.

Uczniowie mają szansę wzięcia udziału  w zajęciach dydaktycznych, konferencjach, seminariach, sympozjach, festiwalach nauki oraz mają możliwość współpracy ze studenckimi  medycznymi kołami naukowymi.

Dzięki współpracy z  prorektorem  ds. studenckich GUMedu  dr hab.  Tomaszem Smiataczem oraz dziekanem   Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Wydziału Nauki z Oddziałem Pielęgniarstwa i Instytutem Medycyny Morskiej  i Tropikalnej   w Gdańsku prof. dr hab. med. Andrzejem  Basińskim   został przygotowany program edukacyjny z zakresu  ratownictwa  medycznego  na cały okres kształcenia w liceum.

Obejmuje on wiedzę z zakresu ratownictwa medycznego oraz nauk medycznych, wiedzę z zakresu regulacji prawnych oraz norm etycznych zawodu ratownika medycznego.

Podstawowe umundurowanie ucznia klasy ratownictwa medycznego składa się z:
a) spodni czarnych długości za kostkę ( według określonego kroju),
b) spódnicy czarnej ( według określonego kroju),
c) białej koszuli z naramiennikami ( według określonego kroju),
d) polo w kolorze pomarańczowym z czarnym napisem KLASA RATOWNICTWA MEDYCZNEGO ( według określonego kroju),

e) krawata czarnego bezpiecznego,
f) czarnych dystynkcji z napisem 4 LO,
g) granatowego polaru ( według określonego kroju),
h) emblematu pomarańczowego z napisem 4 LO umieszczonego na polarze,
i) butów jednolicie czarnych, włącznie z widoczną częścią podeszwy,
j) dodatkowo (dla dziewcząt) – rajstop w kolorze cielistym,
k) dodatkowo – paska do spodni/spódnicy czarnego, bez ozdób.