Klasy Straży Granicznej w ofercie edukacyjnej IV Liceum Ogólnokształcącego  działają na mocy porozumienia zawartego z Komendantem Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 2011 roku.

Przedmioty zwiazane z profilem Straży Granicznej ( historia SG, uprawnienia SG, prawo morskie, prawo Unii Europejskiej, prawo ds. cudzoziemców ), samoobrona, musztra odbywają się na terenie szkoły oraz w oddziałach Straży Granicznej- wycieczki profilowe.

Podstawowe umundurowanie ucznia klasy straży granicznej składa się z: marynarki czarnej (według określonego kroju), spodni czarnych długości za kostkę (według określonego kroju), spódnicy czarnej (według określonego kroju), koszuli z naramiennikami w klasie I koloru białego, w klasie II i III - khaki, zielonych dystynkcji z nadrukiem IV LO, krawata bezpiecznego ciemno zielonego, polo zielonego (ciemnego) ze srebrnym napisem KLASA STRAŻY GRANICZNEJ, emblematu - zielone tło, napis KLASA STRAŻY GRANICZNEJ, umieszczonego na marynarce, butów jednolicie czarnych, włącznie z widoczną częścią podeszwy, dodatkowo (dla dziewcząt) – rajstop w kolorze cielistym, dodatkowo – paska do spodni/spódnicy czarnego, bez ozdób.