W minioną sobotę, dn. 22.05.2021r., Centrum Edukacji Bezpieczeństwa odwiedzili uczestnicy międzynarodowego festiwalu architektury i designu Open House Gdańsk.

Open House Gdańsk jest częścią międzynarodowego festiwalu Open House Worldwide (www.openhouseworldwide.org). Pierwsza edycja festiwalu OH odbyła się w Londynie w 1992 roku. Aktualnie OH gości w ponad 40 miastach na świecie: Nowy Jork, Dublin, Helsinki, Barcelona, Melbourne, Rzym, Ateny. Gdańskie edycje festiwalu krążą po dzielnicach. Było Śródmieście, Wrzeszcz i Oliwa, a w tym roku wydarzenie zawitało do Nowego Portu i tym samym do ZSO nr 5.

Open House to dwa dni, kiedy otwierane są wybrane przestrzenie publiczne oraz mieszkania prywatne. Festiwal przyciąga rzesze widzów i cieszy się ogromną popularnością na świecie. Niezwykłość Open House polega również na udziale architektów, projektantów i właścicieli obiektów. To nie tylko budynki o wartości historycznej, ciekawe wnętrza mieszkań prywatnych, ale także, a może przede wszystkim, nowe projekty architektoniczne i urbanistyczne.

ZSO nr 5 w Gdańsku było jednym z 21 miejsc, jakie można było odwiedzić w sobotni dzień. Zwiedzającym zaprezentowane zostały dwie nietypowe sale w Centrum Edukacji Bezpieczeństwa. Goście mogli zobaczyć aranżację oraz charakterystyczne wyposażenie sali ratownictwa medycznego i bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Entuzjazm uczestników festiwalu, zarówno tych młodszych, jak i starszych, wzbudziła szczególnie ta ostatnia, gdzie mieli możliwość zjechania po rurze strażackiej. Oprócz odwiedzin w CEB uczestnicy festiwalu usłyszeli krótką historię szkoły, odwiedzili zaprojektowany z rozmachem obiekt sportowy, bibliotekę, podziwiali mural wykonany przez uczniów w sali informatyki oraz stworzone przez uczniów Centrum Młodzieżowej Aktywności. Więcej informacji nt. naszej szkoły w programie festiwalu -