W niedzielę, 3 kwietnia 2022r, 6 uczniów i 2 nauczycieli z ZSO5 IV LO z OMS rozpoczęło podróż do Włoch na spotkanie C2 Modul1 "Math, the economic and social impact behind the Creation of Features of Tangible Heritage" Najpierw samolotem do Rzymu, stamtąd vanem do Termoli z krótkim postojem na kawałek włoskiej pizzy i ciastko z kremem pistacjowym 😄. Około 17.00 dotarliśmy na miejsce. Krótki odpoczynek przy herbatce, a potem spacer po okolicy ze zwiedzaniem mariny, miejscowych zabytków i podziwianiem widoku zachodzącego słońca nad Adriatykiem.

Poniedziałek, 4 kwietnia 2022r, to pierwszy dzień wspólnych zajęć w 5 międzynarodowych zespołach uczniów projektu Erasmus +"SV STEM EH" w Termoli, Włochy.

Program spotkania był niesamowity. Powitanie w szkole, wizyta w pracowniach,  film o dziedzictwie UNESCO w Molise. Warsztaty w podgrupach: 1.Piękno matematyki. Liczba fi. Złota sekcja. 2. Symulator statku. 3. Modelowanie 3D w Blenerze. 4. Wpływ ekonomii i marketingu na dziedzictwo kulturowe.

Należy podkreślić, że we  Włoszech nadal obowiązuje reżim sanitarny w budynkach, w tym wypadku w szkole, i noszenie maseczek  oraz pokazanie certyfikatu COVID-owego, było obowiązkowe.

Po lunchu w pizzerii, powróciliśmy do szkoły na II część zajęć w podgrupach, pracując nad zadaniami z liczbą fi i złotym środkiem.

Wieczorem, młodzież kontynuowała integrację w międzynarodowym zespole, grając w siatkówkę przy Zamku Fryderyka II, razem z uczniami z Portugalii i  Rumunii.

Wtorek, 5 kwietnia 2022r. Do południa: wizyta studyjna-poznanie STEM oraz społecznego i gospodarczego wpływu dziedzictwa materialnego- zwiedzanie starożytnej wioski Termoli, w tym, zamku Szwabskiego, Bazyliki katedralnej  Św. Marii i jej nekropolii oraz  mozaiki San Timoteo.

Przerwa na włoskie lody i po południu realizacja zadania:złoty dział w kompozycji matematycznej.

Obiad we włoskiej restauracji"Marechiaro".

Środa, 6 kwietnia 2022r, to trzeci dzień wizyty zespołu Erasmus + w ZSO5 w Termoli we Włoszech 😁

Do południa - pięknie, słonecznie, cieplutko. Wczesne śniadanie w hotelu (godz. 6.00).Później 3.5h podróż autokarem do Caserta w Kampanii.

Na miejscu zobaczyliśmy.... ogromny, XVIlI - wieczny pałac królewski, wybudowany dla dynastii Burbonów. Budowla robiła  naprawdę niezwykłe wrażenie. Z tyłu pałacu znajdował się rozległy park o powierzchni 120 ha. Niesamowity widok. W zasadzie były tam dwa ogrody, jeden w stylu angielskim, a drugi w stylu włoskim. Ten piękny park położony był częściowo na skarpie i stąd bardzo ładnie komponowały  się tu ciągi kaskad wodnych z fontannami i misternie wykonanymi, białymi, alabastrowymi rzeźbami.

Krążąc po wąskich, parkowych ścieżkach, podziwialiśmy roślinność, słuchaliśmy śpiewu ptaków i cieszyliśmy się z faktu, że jesteśmy na łonie natury, w unikalnym miejscu.

W samym pałacu widzieliśmy olbrzymie, pełne przepychu pokoje, wypełnione wielkimi obrazami, klasycystycznymi rzeźbami i umeblowaniem odpowiednim do potrzeb ówczesnych mieszkańców pałacu.

Wszystkie te obserwacje i wrażenia posłużyły uczniom do realizacji zadania projektowego, polegającego na poszukiwaniu elementów STEM, a szczególnie matematyki, w materialnych obiektach dziedzictwa kulturowego.

Tego dnia, nasz obiad stanowił tzw."lunch pack". (Nauczyciele przygotowali go logistycznie, a Ola i Kacper zajęli się praktyczną stroną - robieniem kanapek z korniszonami😃)

Wieczorem jeszcze kęs lokalnej pizzy i szybko do łóżka, bo następnego dnia znowu wyjazd w poszukiwaniu śladów STEM 😁.

Czwartek, 7 kwietnia. Wcześnie rano, wyruszyliśmy w teren w poszukiwaniu STEM wśród materialnych obiektów dziedzictwa kulturowego. Zwiedzilismy:

1.Muzeum i Manufaktura Dzwonów Ahnone

2.Muzeum Miedzi

3.Pietrabbondante-ruiny świątyni i teatru rzymskiego.

4.Altilia- ruiny rzymskiej zabudowy i teatru.

Piątek, 8 kwietnia, to ostatni dzień pobytu 6 uczniów i 2 nauczycieli z ZSO5 w Termoli, Włochy z projektem E+"SV STEM EH"

Do południa, praca w międzynarodowych zespołach nad dokończeniem prezentacji PPT/PREZI o  odwiedzanych miejscach dziedzictwa kulturowego UNESCO. Debata. Pokaz wyników tygodniowej pracy zespołowej.

Ceremonia wręczenia certyfikatów obecności oraz Europass'ów.

Siatkówka na plaży. Ostatnie zakupy.

Wspólna kolacja pożegnalna.