29 maja 2022 r. 6 uczniów i 2 nauczycieli z ZSO5 IV LO z OMS w Gdańsku rozpoczęło mobilność do Rumunii w ramach projektu "Social Values STEM from European Heritage".

Przelot z Gdańska o 8.55 do Warszawy, a następnie do Bukaresztu. Stamtąd autokarem do Craicova. Na miejscu, o 21.20 przywitała nas burza z błyskawicami.

W dzień, upał 27 stopni, a w piątek ma być nawet 32 stopnie . W stosunku do Polski, w Rumunii jest dodana 1h.

Program wizyty 30 maja 2022 r.

• Powitanie w szkole. Przemówienie Pani Dyrektor. Mini koncert wokalny na gitarze.
  • Quiz "Co wiesz o Rumunii?" z aplikacją Kahoot.
  • Warsztat nr 1 w 6 międzynarodowych zespołach: "Dlaczego nauki ścisłe są tak ważne w życiu codziennym?"
  • Warsztat nr 2: "Najważniejsze osiągnięcia naukowe w dziedzinie fizyki, chemii i biologii od 1900 do 2022r."- tworzenie kalendarium wybitnych naukowców z zastosowaniem STEM (plakat, wirtualna oś czasu, prezentacja PPT).
  • Zwiedzanie historycznego centrum miasta, oprowadzanie przez rumuńskich uczniów, partnerów projektu.

31maja 2022r., wtorek.

- Wizyta na Uniwersytecie Craiova - przykłady dobrych praktyk na Wydziale Fizyki (wykład o znaczeniu STEM w edukacji wczesnoszkolnej) i warsztaty na Wydziale Inżynierii Biomedycznej. (wykorzystanie promieni RTG w medycynie oraz optometryce okulistycznej).

- Spacer w Ogrodzie Botanicznym.

Program spotkania 1 czerwca 2022 r.

• Wizyta w kopalni soli Ocnele Mari- szukanie STEM w odwiedzanym komponencie dziedzictwa, ocena wpływu społecznego i ekonomicznego
  • Odkrywanie STEM w źródłach wody mineralnej z Baile Olanesti.
  • Wieczorne zajęcia integracyjne - granie w gry planszowe w międzynarodowych zespołach.

Program spotkania 2 czerwca 2022 r.

- Warsztaty nr 3. Praca w 6 międzynarodowych grupach: przypadki badawcze oparte na uczestnictwie i doświadczeniach z zajęć przeprowadzonych dzień wcześniej.

1. a) kopalnia soli Ocnele Mari.
  2. b) źródła wody mineralnej z Baile Olanesti.

- Zajęcia integracyjne: "Prawda czy fałsz?" oraz "STEM or not to STEM w 6 odsłonach"

- Warsztaty nr 4. Stworzenie spotu video (1-2min) promującego rolę nauk ścisłych w codziennym życiu  (za pomocą zdjęć i filmów zrobionych w ciągu poprzednich dni).

- Prezentacja wyników przypadków badawczych i spotów video.

- Informacja zwrotna, ewaluacja dotychczasowych warsztatów.

- Obiad w szkole.

- Poszukiwanie skarbów STEM w parku "Nicolae Romanescu".

Piątek, 3 czerwca 2022 r.

Oficjalne zakończenie projektu

SV STEM EH

• Uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnictwa
  • Wspólna, pożegnalna kolacja
  • Zabawa przy muzyce

1. S Artykuł w lokalnej prasie oraz wywiad z Anca Barbulescu, koordynatorką projektu "Social Values STEM from European Heritage".

■Link do artykułu prasowego.

■Link do nagrania video z wizyty naszej grupy na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Craiova. https://fb.watch/dpO3y2N5dE/