(adT) STUDIO to wynik współpracy między szkołą ZSO nr 5 w Gdańsku i Akademią Dynamiczna Tożsamość (adT)

Wiodącym działaniem (adT) STUDIO jes patronat nad humanistycznymi klasami medialnymi, w ramach którego realizowany jest przedmiot:

W ofercie systemu oświatowego w Gdańsku (od roku szkolnego 2019/20 w ZSO nr 5 – IV LO z OMS w Gdańsku) przedmiot “Współczesne media” to nowy, autorski pomysł. Spełnia funkcję tzw. edukacji ostatniej mili: dodaje do podstawy programowej istotne elementy wspierające ucznia w kolejnych etapach życia.

Obszary tematyczne przedmiotu – cztery lata nauczania:

• Podstawowa wiedza o sobie, o ludziach wokół, o społeczeństwie;
  • Umiejętności autorefleksji i refleksji o sobie, o ludziach wokół, o społeczeństwie;
  • Praca twórcza: artykuł, fotoreportaż, film (wideo);
  • Praca metoda projektu: projekty szkolne;
  • Specjalizacja indywidualna: portfolio.

Zajęcia będą prowadzone częściowo w języku angielskim.

Zajęcia poprowadzą szkoleniowcy, twórcy i założyciele międzynarodowej Akademii Dynamiczna Tożsamość: Beata Staszyńska-Hansen i Onno Hansen-Staszyński. Od 12 lat tworzą autorskie narzędzia dydaktyczne (metody pracy interdyscyplinarnej) łącząc trening umiejętności z obszaru edukacji medialnej, komunikacji, autoprezentacji i autorefleksji ze wzmacnianiem zasobów interpersonalnych, otwarcia na drugiego człowieka, kontekst i komunikację. Są autorami, (współ)autorami edukacyjnych, profilaktycznych – projektów, programów narodowych, europejskich dla młodzieży i dorosłych.

Cele przedmiotu

Uczyć się skutecznie:

• Prezentować (siebie, treść);
  • Komunikować (z innymi, na temat);
  • Rozumieć media online i technologię (obecność online);
  • Uruchomiać własną ekspresję twórczą (warsztat dziennikarski – podstawy);
  • Współpracować (praca metodą projektu).

adt-studio-wspolczesne-media-projekty-szkolne-168336.jpg [miniatura]

Obecność Akademii Dynamiczna Tożsamość (adT) w szkole to synergia i zaangażowanie całej społeczności szkolnej (kadry pedagogicznej, administracji i każdego, kto wspiera otwarte podejście do edukacji i wychowania jako inwestycję w rozwój dziecka – ucznia) poprzez pracę w triadzie wychowawczej:

adt-studio-wspolczesne-media-projekty-szkolne-168335.jpg [miniatura]

W ramach pracy przedmiotowej uczniowei uczestnicza w projektach szkolnych:

• Redakcja@3D (22-23)
  • Redakcja@2D (22-23)
  • Redakcja@1D (22-23)
  • (pilotaż) RADIO - LABORATORIUM DIALOGU@4LO

Nasze działania na rzecz macierzystej szkoły to projekty szkolne medialno - profilkatyczne:

Nasze działania na rzecz macierzystej szkoły to projekty szkolne wzmacniające dialogiczny wizerunek szkoły i dorobek uczniów:

Działania na rzecz gdańskich szkół:

W Unii Europejskiej:

Komisja Europejska opublikowała po polsku dn. 14.12.2022 dokument „Wytyczne dla nauczycieli i pedagogów dotyczące przeciwdziałania dezinformacji i upowszechniania umiejętności cyfrowych za pośrednictwem kształcenia i szkolenia”

Jest to najważniejszy, europejski dokument wsparcia dla nauczycieli, którzy zajmują się podnoszeniem umiejętności cyfrowych uczniów i/lub przeciwdziałaniem dezinformacji w swojej klasie.

Gdański program profilaktyczny Akademia Dynamiczna Tożsamość (adT) jest dumny być ważnym źródłem inspiracji dla tego dokumentu. Filozofia i narzędzia programu są podstawą dla sekcji 5 dokumentu: „Stwarzanie warunków”. Na stronie 18 nawet jeden z trzech wzorów programu (adT) do przeprowadzenia lekcji warsztatowej jest przedstawiony jako przykładowe ćwiczenie.

Program (adT) jest także źródłem inspiracji dla drugiego dokumentu Komisji Europejskiej, który współdziała z Wytycznymi, a niestety nie jest tłumaczony po polsku: Final Report. (Sprawozdanie końcowe grupy ekspertów Komisji ds. zwalczania dezinformacji i promowania umiejętności cyfrowych poprzez kształcenie i szkolenie, w której jednym z ekspertów jest Onno Hansen-Staszyński).

adt-studio-168338.jpg [miniatura]

Autorzy programu nauczania dla przedmiotu "Współczesne media - "Ja", jako skuteczne narzędzie w komunikacji, prowadzący sesje lekcyjne to polsko-holenderska para nauczycieli, szkoleniowców i ekspertów: Beata Staszyńska-Hansen i Onno Hansen-Staszyński.

adt-studio-wspolczesne-media-projekty-szkolne-168334.jpg [miniatura]

KONTAKT SZKOLNY: b.staszynska-hansen@zso5.edu.gdansk.pl