Życie w trakcie epidemii

post-dominik-zycie-w-trakcie-epidemii-84430.jpg

 O AUTORZE: 
 Mam na imię Dominik.
 Uważam, że jestem pod względem życia, normalnym nastolatkiem. Interesuję się ogólnie sportem, uważam że dla innych nie   musi to być ważne, dla mnie jest, ponieważ bardzo dobrze się w tym czuję oraz dla mniej jest to odstresowujące. 
 Zdj.: archiwum autora 

Czy nastawienie do życia w czasach COVID-19 może być pozytywne? Jeżeli tak to w jaki sposób to osiągnąć? 

   Warto zacząć od tego, że przed wybuchem pandemii, żyliśmy jak chcieliśmy, bez większych ograniczeń, przemieszczaliśmy się, gdzie tylko chcieliśmy, mieliśmy więcej swobody. Jednak w pewnym momencie z dnia na dzień musieliśmy przestawić się na zupełnie inne życie. Aktualnie większość czasu spędzamy w domach, gdy wychodzimy do przestrzeni publicznej musimy zakładać maseczki, w sklepach spożywczych nasza swoboda ograniczana jest przez rękawiczki. Mimo, że to wszystko jest dla naszej ochrony, to i tak czujemy się z tym nie najlepiej. Przebywając przez większość czasu w domu, w końcu zaczynamy odczuwać negatywne emocje, takie jak przygnębienie, smutek oraz potrzebę obecności drugiego człowieka, który choćby nie jest naszą rodziną. Jak zachować pozytywne nastawienie oraz dobrą energię, żyjąc inaczej niż dotychczas? Jest kilka sposobów. Można znaleźć zajęcie w domu, które zainteresuje nas dostatecznie i będziemy w ten sposób mogli „zabić czas”. Jakie to zajęcia? Gry komputerowe, oglądanie filmów, seriali, czytanie książek, słuchanie muzyki i wiele innych czynności, które jesteśmy w stanie wykonywać, będąc w domu. Jeżeli jesteś osobą lubiącą ruch i aktywność fizyczną, kolejną metodą na pokonanie złego samopoczucia jest (tak samo jak w moim przypadku) wyjście na spacer, a najlepiej do lasu, jeżeli mamy taką możliwość. Od 4 maja udostępnione zostały również obiekty sportowe na otwartym powietrzu. Wracając do czynności domowych, może, korzystając z okazji, warto spróbować poprawić relacje z rodziną, zaproponować gry planszowe. Jeżeli jednak, żadna z tych czynności ci nie odpowiada, może warto wreszcie posprzątać pokój? Odkurzyć? Zmyć podłogę? W miarę możliwości, wyprowadzić psa na dłuższy spacer czy też nawet pobawić się z nim w domu. Masz rodzeństwo? Może warto spędzić z nim więcej czasu? Może jednak okaże się, że wcale nie jest tym denerwującym rozpuszczonym dzieciakiem lub starszym tyranem. Jak widać samych czynności jest niesamowicie wiele, tylko na pierwszy rzut oka ich nie dostrzegamy.
   Ważne też jest szukanie pozytywnych stron sytuacji, w której aktualnie się znaleźliśmy. Lekcje w formule zdalnego nauczania, są o wiele krótsze, dzięki czemu mamy więcej czasu dla siebie. Musimy wykazać się większa odpowiedzialnością oraz podejmować więcej decyzji, dzięki czemu możemy poczuć się bardziej dorośli, co może mieć pozytywny wpływ na nasze „ego”.
   Możemy zadać sobie pytanie „Czy można teraz osiągać sukcesy? Nie wychodząc z domu?” Odpowiedź jest całkiem prosta. Wystarczy, że coś, co jest dla nas na co dzień wyzwaniem, zaczniemy traktować jako osiągnięcie. Odrobienie pracy domowej to coś, co sprawia ci trudność i wywołuje w tobie niechęć? Mimo wszystko usiadłeś i wykonałeś zadanie? Brawo, już tak na pozór prostym działaniem „coś” osiągnąłeś. Jak widać, wszystko zależy od naszego podejścia i tego czy naprawdę mamy do tego chęci.
   Pod uwagę, warto wziąć też, to, że ważne jest utrzymanie kontaktu ze znajomymi. Dla mnie w aktualnej sytuacji jest to niesamowicie ważne, spędzam na tym zdecydowaną część swojego czasu. Mowa tu o rozmowach telefonicznych, bądź nawet zwykłych kontaktach na Messengerze. Uważam, że zainteresowanie czyimś życiem i tym, co dzieje się u drugiej osoby jest dobrym sposobem na przyjemne spędzenie wolnego czasu.

post-dominik-zycie-w-trakcie-epidemii-84431.jpg

Ilustr.: archiwum autora

A ty, co uważasz na temat zachowania dobrego nastawienia w zaistniałej sytuacji?

 KONTAKT DO REDAKCJI: b.staszynska-hansen@zso5.edu.gdansk.pl  
Drogi Czytelniku, jeśli chcesz napisać do autora posta, prosimy o maila.
Proszę wpisz w tytule imię autora oraz tytuł posta.
Jako redakcja przekażemy Twoją wiadomość autorowi, a jego reakcję w zwrotnym mailu prześlemy do Ciebie.
 Opieka merytoryczna – koncepcja – realizacja/ redaktorzy prowadzący: Beata i Onno Staszyńscy-Hansen 
 Opieka językowa: Agata Klimkiewicz 
 Opieka pedagoga szkolnego: Halina Weiss 
 Blog post na temat: „Wpływ komunikacji online na mnie w czasach pandemii” 
 ZSO nr 5 w GDAŃSKU – IV Liceum Ogólnokształcące z OMS 
 REDAKCJA: projekt szkolny 
 KLASA POD PATRONATEM AKADEMII DYNAMICZNA TOŻSAMOŚĆ – (adT) STUDIO 
 PRZEDMIOT: Współczesne media – „Ja” jako skuteczne narzędzie w komunikacji 
 Copyright by (adT) STUDIO 
 Gdańsk 2020