Komunikacja wczoraj a dziś…

post-andzelika-komunikacja-wczoraj-a-dzis-94107.jpg

O AUTORCE:
Cześć, nazywam się Andżelika, jestem uczennicą pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego,
uczęszczam na zajęcia medialne, które wpływają na moje zainteresowanie,
gdyż mogę rozwijać się w tej dziedzinie.
Zdj. z archiwum autorki

Nadszedł dla mnie, dla nas, dla naszego społeczeństwa bardzo trudny czas. Z dnia na dzień zostaliśmy zaatakowani nie tylko czymś, co zagraża naszemu zdrowiu i życiu ale też została zaburzona nasza komunikacja , uniemożliwiono nam spotkania i bezpośrednie rozmowy. Zostaliśmy zmuszeni do komunikacji online: pracodawcy z pracownikami, nauczyciele z uczniami, rodzinny i  znajomi między sobą.

Czy ta forma komunikacji jest dla nas lepsza lub ciekawsza, a może jest bardziej przytłaczająca i trudniejsza? Na to pytanie każdy sam, powinien znaleźć odpowiedź. Dla mnie osobiście komunikacja online zupełnie się zmieniła. Z dnia na dzień zmieniła moje życie. Do wczoraj, przed pandemią, z komunikacji online korzystałam znacznie rzadziej. Była mi niezbędna w nagłych sytuacjach lub problemach. Dziś w dobie pandemii stała się moja codziennością, sposobem na życie, naukę itp. Stała się mniej przyjemna, bo pochłania większość mego czasu ale stała się niezbędna, by móc się uczyć, rozmawiać, funkcjonować po prostu żyć.

Stan, w którym się znajdujemy obecnie bardzo zaburzył poczucie mojej autonomii. Kiedyś, to ja decydowałam o tym ile czasu spędzam w świecie online. Dziś jestem zmuszona w nim żyć na każdym kroku. Z jednej strony dobrze,, że mamy możliwość rozmów online, co daje mi chociażby możliwość kontaktu z bliskimi, rodziną, kiedy to zaburzona jest nasza relacja, nie możemy spotykać się w realnym życiu. Z drugiej strony stałam się więźniem życia wirtualnego, które nigdy, w żaden sposób, nie zastąpi mi spotkania z najbliższymi.

Bardzo ważna jest komunikacji online w dobie dzisiejszej pandemii ,bo daje mi możliwość nieustannej, nieprzerwalnej pracy i nauki. Mogę w formie online kontynuować swoją naukę, co dla tak młodej osoby jak ja jest bardzo ważne. Nie tracę swojej wiedzy, mam możliwości ją rozwijać, kontynuować. Jest to zupełnie inna forma, dotąd nieznana, ciekawa jak wszystko co nowe. Dzięki niej nie stoję w miejscu. Czas w moim życiu gdzieś się zatrzymał i staram się, właśnie online, pchać go do przodu. Forma pracy i nauki za pomocą Internetu jest bardzo potrzebna, bo daje mi możliwość nie zatrzymywać się w miejscu i mimo wszystko mam możliwość rozwoju. Próbuje w ten sposób „oszukać przeznaczenie'' przeciwstawić się istniejącej sytuacji.

Mój kontakt online z rówieśnikami też zmienił swoją formę. Więcej czasu spędzam na komunikacji online z rówieśnikami. Jeszcze do niedawna mogliśmy funkcjonować normalnie, spotykać się w realnym życiu. Oczywiście codziennie towarzyszyły nam różnego rodzaju komunikatory, ale nie były one jedynym sposobem na rozmowę czy spotkanie. Dla mnie komunikacja online nie jest wystarczająca i zaburza poczucie bliższej relacji z ludźmi. Żadna komunikacja online nie zastąpi nam prawdziwej rozmowy, kiedy to realnie możemy spotkać się z rówieśnikami, poczuć ich bliskość, dotknąć, nawiązać kontakt wzrokowy. Nie zastąpi ona nam prawdziwego spotkania z drugim człowiekiem. Nie jestem wstanie poczuć fizycznej bliskości drugiej osoby, niemożliwe jest także robienie czegoś wspólnie. Mimo wszystko w czasach, które nastały dobrze, że jest z nami komunikacja online, bo daje nam chociaż namiastkę tego, co mieliśmy na co dzień.

Cieszę się, że żyję w takich czasach, gdzie jest Internet, różnego rodzaju komunikatory i możliwość kontaktu online. Dzisiejsza pandemia spowodowała, że ten wynalazek ułatwił mi życie i naukę. Patrząc przez pryzmat epidemii, komunikacja online jest niezbędna i bardzo potrzebna. Osobiście jednak wolałabym wrócić do życia realnego, a komunikację online wykorzystywać tylko w nagłych sytuacjach, kiedy nie ma innego wyjścia.
A Ty drogi czytelniku???
Jakie jest Twoje zdanie na ten temat???
Zapraszam do komentowania mojego bloga.

KONTAKT DO REDAKCJI: b.staszynska-hansen@zso5.edu.gdansk.pl
Drogi Czytelniku, jeśli chcesz napisać do autora posta, prosimy o maila.
Proszę wpisz w tytule imię autora oraz tytuł posta.
Jako redakcja przekażemy Twoją wiadomość autorowi, a jego reakcję w zwrotnym mailu prześlemy do Ciebie.
 Opieka merytoryczna – koncepcja – realizacja/ redaktorzy prowadzący: Beata i Onno Staszyńscy-Hansen
 Opieka językowa: Agata Klimkiewicz
 Opieka pedagoga szkolnego: Halina Weiss
 Blog post na temat: „Wpływ komunikacji online na mnie w czasach pandemii”