Jak COVID-19 wpływa na moją autonomię, życie codzienne, towarzyskie i zawodowe?
Czy można rozwijać siebie podczas ograniczeń i dbać o relacje?
O komunikacji online

post-damian-93172.jpg

O AUTORZE:
Mam na imię Damian.
Czuję się młodym dorosłym, który
za dużo rozmyśla nad egzystencją...
Zajmuję się głównie fotografią, ale również lubię tworzyć animacje.
To czym się interesuję jest dla mnie ważne z wielu powodów.
Daje mi to satysfakcję, zabawę,
poprawia samopoczucie i samoocenę.
Zdj. z archiwum autora

Czy komunikacja online wpływa na mnie inaczej niż przed pandemią? Czy mimo ograniczeń nadal mogę się rozwijać, decydować o swoich działaniach i mieć miejscę na swobodę?

     Komunikacja online ogólnie teraz jest dla mnie ważniejsza. Mało tego, siędzę więcej godzin dziennie na mediach społecznościowych niż za czasów przed pandemią. Ale, czy tylko mi wydaje się, że teraz komunikacja online jest ciekawsza niż wcześniej? Materiały video osób, pokazujących jak spędzają czas w trakcie swojej kwarantanny, rozmowy ze znajomymi i bliskimi są dla mnie teraz bardziej przyjemne, znaczące ciekawe. To dlatego, że podczas izolacji narzuconej przez kwarantannę odczuwam większą potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem. Człowiek jest istotą społeczną, więc kwarantanna jest wbrew temu, co warunkuje moją egzystencję. Nie mniej jednak, jest ona konieczna aby nas chronić.Ma na celu ochronić nas wszystkich, a nie wprowadzić w stan osamotnienia.
     

     No dobrze, ale jeśli mam z góry narzucone różne ograniczenia, to czy mam prawo do jakiejkolwiek swobody lub decydowaniu o sobie? Myślę, że tak. Mimo ograniczeń, to ja decyduję o tym, czy wychodząc założę maseczkę I rękawiczki czy nie. Co prawda, jeśli nie, to muszę się liczyć z tym, że ludzie będą omijać mnie szerokim łukiem, a w dodatku, złamię pewne zasady i nie okażę wtedy szacunku innym osobom, które tych zasad przestrzegają.
W czasie pandemii, wszystko co robię jest w sumie moją decyzją, która oparta jest na ograniczeniach. Wychodząc do galerii sam decyduję- czy potrzebuję do niej wyjść czy może nie... Przed wyjściem rozważam fakt, że jak wyjdę, to jest mały procent szans, że wrócę zarażony. Ale mogę też wrócić zdrowy z tej galerii, a w dodatku z przedmiotem,. Jest też dużo opcji na różne aktywności będąc online (dostawa do domu, itp).
Dlatego wydaje mi się, że mam naprawdę bardzo dużą autonomię, mimo zaistniałej sytuacji. Co prawda ta swodoba jest ograniczona, ale w takim stopniu, w którym mam jeszcze miejsce na wiele własnych decyzji.
     

     Co do rozwijania się, realizacji celów i osiągania sukcesów, to dla mnie osobiście komunikacja online jest tak samo ważna jak za czasów przed pandemią... Jako amator i pasjonat fotografii, dbam o swoje media społecznościowe. Prowadzenie swojego portfolio online ze zdjęciami i publikowanie ich w sieci jest częścią mojej pasji.
Ponadto, dzięki ograniczeniom, takim jak rzadsze wychodzenie z domu, mogę skupić uwagę na mojej pasji i poświęcić więcej czasu na naukę i dbanie o media społecznościowe. Mogę poeksperymentować ze sztucznym światłem i tworzyć przeróżne ekspozycje w warunkach domowych. Pobudzam swoją kreatywność dzięki szukaniu obiektu do sfotografowania. Nawet błahy przedmiot, taki jak chociażby kwiat w doniczce, który stoi na parapecie, przy odpowiednim oświetleniu może stać się inspiracją do zrobienia najlepszego zdjęcia w moim portfolio.
Podczas nudy, jaka towarzyszy siedzeniu w domu, przychodzą mi do głowy różne pomysły. Kiedy zacznę realizować jakąś część z nich okazuje się , że odkrywam nowe pasje I zainteresowania.
     

      Z początku myślałem, że mój kontakt z rówieśnikami w czasie COVID-19 nie różnił się niczym od tego przed pandemią. Po pewnym czasie dostrzegłem pewne aspekty. Chociażby lekcje online. Nie siedzę ze znajomymi z klasy w ławce. Każdy jest u siebie, nie mogę poczuć tej bliskości, która towarzyszy spotkaniu na żywo. Odzywam się częściej i bardziej uczestniczę w komunikacji online podczas pandemii, niż za czasów przed.

post-damian-93171.jpg

Zdj. z archiwum autora

Wychodzi na to, że pandemia dotyka niemal każdego aspektu mojego życia prywatnego, towarzyskiego, zawodowego...
A jak bardzo COVID-19 wpływa na Wasze życie codzienne? Możecie się zgodzić ze mną lub nie, jest to całkowicie normalne i każde odmienne lub podobne zdanie jest oryginalne. Bardzo jestem ciekaw Waszych doznań i doświadczeń, o których może nawet przedtem nie mieliście pojęcia.
Zapraszam do dyskusji :).

 KONTAKT DO REDAKCJI: b.staszynska-hansen@zso5.edu.gdansk.pl  
Drogi Czytelniku, jeśli chcesz napisać do autora posta, prosimy o maila.
Proszę wpisz w tytule imię autora oraz tytuł posta.
Jako redakcja przekażemy Twoją wiadomość autorowi, a jego reakcję w zwrotnym mailu prześlemy do Ciebie.
 Opieka merytoryczna – koncepcja – realizacja/ redaktorzy prowadzący: Beata i Onno Staszyńscy-Hansen 
 Opieka językowa: Agata Klimkiewicz 
 Opieka pedagoga szkolnego: Halina Weiss 
 Blog post na temat: „Wpływ komunikacji online na mnie w czasach pandemii” 
 ZSO nr 5 w GDAŃSKU – IV Liceum Ogólnokształcące z OMS 
 REDAKCJA: projekt szkolny 
 KLASA POD PATRONATEM AKADEMII DYNAMICZNA TOŻSAMOŚĆ – (adT) STUDIO 
 PRZEDMIOT: Współczesne media – „Ja” jako skuteczne narzędzie w komunikacji 
 Copyright by (adT) STUDIO 
 Gdańsk 2020