Komunikacja podczas Covid-19. Internet pomocą czy przeszkodą?

post-manuela-komunikacja-podczas-covid-19-internet-pomoca-czy-przeszkoda-93187.jpg

O AUTORCE:
Mam na imię Manuela.
Przede wszystkim czuję się sobą.
Osobą, która nikogo nie udaje.
Moim głównym zainteresowaniem jest aktorstwo.
Jest ono dla mnie niezwykle wartościowe, ponieważ kocham wcielanie się w rolę.
Dzięki temu mogę przeżyć kilka żyć w jednym.
Zdj. z archiwum autorki

Na pewno wiele osób w dzisiejszych czasach zastanawia się jak wygląda komunikacja ludzi w czasie pandemii koronawirusa. W tym artykule będziecie mogli znaleźć odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące tego tematu. Zapraszam do zapoznania się z moimi refleksjami.

Komunikacja online w obecnym czasie jest dla mnie tak samo, albo i nawet bardziej istotna niż przed pandemią koronawirusa. Aktualnie mój czas, poświęcony na posługiwanie się Internetem znacznie wzrósł. Przez to, że nie zawsze jest okazja spotkania się z ludźmi na żywo często sięgam po opcje komunikacji przez media społecznościowe. Jedną z rzeczy, którą sobie w ten sposób uświadomiłam jest wartość Social-mediów. Do tej pory Internet zapewniał mi rozrywkę. Dzisiaj już wiem, że gdyby nie on najprawdopodobniej byłoby mi oraz każdemu człowiekowi ciężej korespondować ze społecznością. Jednak istnieją również minusy komunikacji online. Rzeczą, która jest zdecydowanie trudniejsza to okazywanie emocji. Każdy z nas ma wyobraźnie. Jest w stanie wyobrazić sobie różne rzeczy, aczkolwiek osobiste przekazywanie uczuć ma dużo większą wartość niż np. używanie emotek.

Na ten moment moje poczucie autonomii znacznie się pogorszyło. Dużo trudniej jest mi planować. Czuję się bardziej rozkojarzona oraz dużo trudniej jest mi się skupić. Można powiedzieć, że Internet w pewnym stopniu stał się przykrym obowiązkiem, który chcąc nie chcąc trzeba wykonywać. Dzisiaj nawet nauka wiąże się z ciągłym korzystaniem z aplikacji medialnych. Przed zaburzeniem naszej codzienności świat mediów był dla nas trochę bardziej odległy. Między korzystaniem z telefonu, laptopa i innych podobnych urządzeń znajdowały się przerwy. Młodzież uczęszczając do szkoły, wypełnijąc  swoje obowiązki rzadziej urzywała w tym celu Internetu. Aktualnie nie jesteśmy w stanie oderwać się od świata wirtualnego, gdyż ciągle czekamy na maila, wiadomość i rożne rzecz przy, których jestśmy zmuszeni korzystać z telefonu. Myślę, że można użyć stwierdzenia, że zburzył się nasz cykl, w którym na wszystko mieliśmy czas. Nasze plany na bliższą przyszłość się pokomplikowały, co jest ogromnym negatywem poczucia własnej autonomii dla niektórych ludzi.

Osiągnięcie sukcesów na moment obecny jest dużo trudniejsze. Przez to, że nasze plany zmieniły się nie jesteśmy w stanie zrealizować rzeczy, które były dla nas bardziej, lub mniej istotne. Każdy z nas może zupełnie inaczej interpretować słowo ,,sukces''. Sukcesem dla ludzi najczęściej jest pozytywne osiągnięcie jakiegoś celu. Zaś aktualnym sukcesem może być dla nas najmniejsze wyjście z domu, czy też komunikacja z innymi ludzmi. Do tego przyczynia się Internet, dzięki któremu jesteśmy w stanie skontaktować się z różnymi osobami. Za pomocą wiadomości, czy też połączenia jesteśmy w stanie porozmawiać z człowiekiem, z których chcemy mieć kontakt. Dzięki urządzeniom elektronicznym możemy rozwiązać jakiś problem nie spotykając się ze sobą. W tej sytuacji ważne jest dla nas dostęp do Internetu.

Kontakt między rówieśnikami jest na pewno dla każdego z nas dużo trudniejszy. Tak naprawdę jedynym rozwiązaniem na kontakt ze znajomymi jest komunikacja poprzez media społecznościowe, lub numer telefonu. Przez to większość z nas jest z tego powodu niezadowolona. Niezadowolenie oraz smutek budzi w nas wiele negatywnych emocji, co wpływa na nasze samopoczucie. Czujemy się bezsilni, ponieważ nie wszystko zależy od nas i właśnie przez to nie radzimy sobie z różnymi rzeczami. Warto docenić współczesną technologię, bo jakby nie ona to jest prawdopodobieństwo, że na okres kwarantanny bylinyśmy zmuszeni do kontaktu tylko i wyłącznie z ludźmi z naszych domów, gdyż nie moglibyśmy w żaden inny sposób skontaktować się z osobami od nas oddalonymi.

post-manuela-komunikacja-podczas-covid-19-internet-pomoca-czy-przeszkoda-93188.jpg

Zdj. z archiwum autorki

Jak widać istnieją i plusy i minusy komunikacji internetowej. Może i nie zawsze jesteśmy w stanie cieszyć się z rozwiązania, które jest dla nas obce, aczkolwiek warto docenić to co mamy. Pmiętajmy o tym, że braki w komunikacji pomimo wydają się trudne oraz wzbudzające w nas negatywne odczucia, mogą okazać się dla nas lekcją, dzięki której zaczniemy zauważać ile mamy i jak bardzo jest nam potrzebny do życia Internet. Zapraszam do podzielenia się swoimi odczuciami oraz udostępnienie tego materiału. Mam nadzieję, że pomimo przeciwności losu uda nm się porozumieć oraz poczuć wartości jakie dostajemy od świata. Nikt nie jest z tym sam. Jesteśmy osobno, lecz razem.

KONTAKT DO REDAKCJI: b.staszynska-hansen@zso5.edu.gdansk.pl
Drogi Czytelniku, jeśli chcesz napisać do autora posta, prosimy o maila.
Proszę wpisz w tytule imię autora oraz tytuł posta.
Jako redakcja przekażemy Twoją wiadomość autorowi, a jego reakcję w zwrotnym mailu prześlemy do Ciebie.
 Opieka merytoryczna – koncepcja – realizacja/ redaktorzy prowadzący: Beata i Onno Staszyńscy-Hansen
 Opieka językowa: Agata Klimkiewicz
 Opieka pedagoga szkolnego: Halina Weiss
 Blog post na temat: „Wpływ komunikacji online na mnie w czasach pandemii”