Jak radzę sobie w czasach pandemii?

post-zuzanna-jak-radze-sobie-w-czasach-pandemii-84816.jpg [miniatura]

O AUTORCE:
Nazywam się Zuzanna, jestem normalną na swój sposób gdańską uczennicom liceum.
Na co dzień interesuję się żywiołami, magią naturalną oraz alchemią,a w wolnym czasie trenuję łyżwiarstwo.
Jest to dla mnie ważne ponieważ pomaga mi to się uspokoić i lepiej poznać siebie.
Zdj. z archiwum autorki

Covid-19 pozwolił mi znaleźć czas na samorealizację. Dlatego uważam, że czasy pandemii dla zdrowych osób nie są takie złe.

         Gdy nie mam możliwości spotkania się osobiście komunikacja online staję się kluczową formą kontaktu. W moim odczuciu Covid-19 przyczynił się do częstszych rozmów z przyjaciółmi (nieosobistych)  i pozwolił mi lepiej ich poznać.W porównaniu do czasów z przed wybuchu pandemii komunikuję się online częściej, dzięki czemu dowiedziałam się, że komunikacja online jest bardzo potrzebna i użyteczna. Moja potrzeba  komunikacji online diametralnie się zwiększyła. Przed epidemią odpisywałam na korespondencję  po dniu, teraz mam chęć odpisania od razu i mam ochotę dłużej rozmawiać z daną osobą.

          Moje poczucie autonomii widocznie się zmniejszyło i czuję, że nie mam na nic wpływu, muszę polegać w całości na władzach państwa. W poczuciu autonomii nie pomaga mi komunikacja online,  dlatego gdy czuję, że jestem bezradna, staram się skupić na sobie i myśleć, że nie warto przejmować się rzeczami, na które nie mamy wpływu. Gdy wiem, że nie mam wpływu na to, co dzieje się w państwie,  mogę być pewna  że mam wpływ na siebie i swoje bliskie otoczenie, co sprawia, że czuję  się lepiej i pewniej.

          Spełnianie swoich marzeń stało się teraz bardzo trudne, ponieważ większość  moich  sukcesów jest związane ze sportem drużynowym, którego nie mogę uprawiać w tych trudnych czasach. Jedyne, co nas ratuje, to komunikacja online (treningi online), które sprawiają, że mam stały kontakt z trenerami i drużyną. Dzięki komunikacji online mogę bez problemu widzieć i słuchać trenera, trenować swoją siłę i odporność. Cieszę się, że w tak  trudnych momentach mamy możliwość bezproblemowego kontaktu z ludźmi  z poza naszego domu. Teraz, gdy zdalne treningi i szkoła zajmują mi mniej czasu niż normalnie, mam czas na poznawanie i interesowanie się innymi rzeczami (na przykład zaczęłam na nowo czytać książki i poświęcam więcej czasu alchemii, magii i zielarstwu).

          Mój osobisty (personalny) kontakt z rówieśnikami poza szkołą diametralnie się nie zmienił, ale  częstotliwość komunikacji tak.Czuję,  że coraz mniej rozmawiam z ludźmi i tworzy się we mnie głębszy lęk społeczny. Wiem, że po ustaniu pandemii wciąż będę miała duży problem z wychodzeniem do ludzi (większy niż przed pandemią). Jakoś bardzo mi to nie przeszkadza, bo jestem introwertyczką, ale ludzie dookoła średnio to rozumieją i dziwią się: „Jak ty jeszcze w tym domu nie oszalałaś?!”. Może kontakty z rówieśnikami się nie zmieniły, ale mogę powiedzieć, że kontakty z rodziną już tak. Spędzam teraz więcej czasu z tatą i dużo więcej rozmawiamy,   (chociaż zawsze mieliśmy dobry kontakt) zaczęliśmy razem spędzać więcej czasu. Są też plusy nie wychodzenia ze znajomymi, takie jak poznawanie nowych osób przez Internet  (oczywiście bezpieczne). Dzięki temu poznałam wiele ciekawych osób, z którymi mogę szczerze porozmawiać.

post-zuzanna-jak-radze-sobie-w-czasach-pandemii-84817.jpg [miniatura]

Zdj. z archiwum autorki

 

Koronawirus sprawił,że lepiej poznałam siebie i swoje potrzeby, pomógł mi, zrozumieć  niektóre zachowania i rzeczy. Dał mi szansę na odcięcie się i spokojne pomyślenie o wszystkim, co mnie gnębiło. A jak to jest dla Was?

 KONTAKT DO REDAKCJI: b.staszynska-hansen@zso5.edu.gdansk.pl  
Drogi Czytelniku, jeśli chcesz napisać do autora posta, prosimy o maila.
Proszę wpisz w tytule imię autora oraz tytuł posta.
Jako redakcja przekażemy Twoją wiadomość autorowi, a jego reakcję w zwrotnym mailu prześlemy do Ciebie.
 Opieka merytoryczna – koncepcja – realizacja/ redaktorzy prowadzący: Beata i Onno Staszyńscy-Hansen 
 Opieka językowa: Agata Klimkiewicz 
 Opieka pedagoga szkolnego: Halina Weiss 
 Blog post na temat: „Wpływ komunikacji online na mnie w czasach pandemii” 
 ZSO nr 5 w GDAŃSKU – IV Liceum Ogólnokształcące z OMS 
 REDAKCJA: projekt szkolny 
 KLASA POD PATRONATEM AKADEMII DYNAMICZNA TOŻSAMOŚĆ – (adT) STUDIO 
 PRZEDMIOT: Współczesne media – „Ja” jako skuteczne narzędzie w komunikacji 
 Copyright by (adT) STUDIO 
 Gdańsk 2020