Klasy bezpieczeństwa publicznego w ofercie edukacyjnej IV Liceum Ogólnokształcącego działają na mocy porozumienia zawartego z Komendantem Straży Miejskiej w Gdańsku od 2016 roku.

Obecnie pod patronatem Komendy Miejskiej Policji i Służby Więziennej w Gdańsku.

Przedmioty profilowe policyjne ( np. prewencja, kryminalistyka i kryminologia, podstawy prawa karnego, bezpieczeństwo narodowe, ruch drogowy), samoobrona oraz przedmioty Służby Więziennej ( np. system penitencjarny w Polsce, Kodeks Karny wykonawczy realizują funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji i Służby Więziennej na mocy porozumienia.

Uczniowie zapoznają się z pracą służb mundurowych również wycieczkach profilowych.

Podstawowe umundurowanie ucznia klasy  bezpieczeństwa publicznego składa się z: marynarki czarnej (według określonego kroju), spodni czarnych długości za kostkę (według określonego kroju), spódnicy czarnej (według określonego kroju), koszuli  niebieskiej    z naramiennikami, czarnych dystynkcji z nadrukiem IV LO, krawata bezpiecznego czarnego,  polo czarnego ze srebrnym napisem KLASA BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO, emblematu -  niebieskie tło, napis KLASA BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO, butów jednolicie czarnych, włącznie z widoczną częścią podeszwy, dodatkowo (dla dziewcząt) – rajstop w kolorze cielistym, dodatkowo – paska do spodni/spódnicy czarnego, bez ozdób.