Od 17 do 22 stycznia 2022 r. 6 uczniów i 2 nauczycieli z ZSO5 IV LO z OMS w Gdańsku ze szkolnego zespołu Erasmus +"Social Values STEM from European Heritage" uczestniczy w mobilności do Budapesztu.

Nasze liceum na tym wyjeździe  reprezentuje: Klaudia Banasiak z 2b, Wiktoria Osielska z 2b, Maja Szczepańska z 2a, Jakub Jeżewski z 3e4, Kamil Krasiński z 3e4, Daniil Horielov z 3de oraz 2 nauczycielki:Pani Marzena Drywa, nauczyciel fizyki i matematyki oraz nauczyciel języka angielskiego Pani Beata Walas.

W poniedziałek, 17.01.2022r., najpierw zostaliśmy gościnnie powitani przez węgierskich partnerów projektu, a następnie obejrzeliśmy prezentację o Budapeszcie i o  szkole gospodarzy. Jest to Technikum Inżynierii Mechanicznej z Oddziałami dla osób niesłyszących i z niedosłuchem. Zwiedzając szkołę odwiedziliśmy pracownię techniczną, salę gimnastyczną i szkolną stołówkę, gdzie w porze obiadowej mieliśmy okazję zjeść smaczny posiłek.

Później, uczniowie pracowali w międzynarodowych zespołach podczas warsztatów "Życie bez smartfona".

Natomiast po południu, młodzież uczestniczyła w warsztatach "Najważniejsze osiągnięcia technologiczne od XXw. do chwili obecnej". Po warsztatach, nie zrażeni zimnem i silnym, porywistym wiatrem, poszliśmy oglądać, naprawdę robiące wrażenie, budynki węgierskiego parlamentu. Coś pięknego 😁.

Na koniec dnia, odwiedziliśmy lokalne centrum pamiątek w  słynnej "Wielkiej Hali Targowej w Budapeszcie.

18.01.2022r. do południa zespół polski zorganizował 30 minutowe 3-częściowe  zajęcia integracyjne.

  1. Zabawę z przekazywaniem czapki-zajączka w rytm muzyki do czasu wyeliminowania konkurentów i wyłonienia zwycięzcy.
  2. Tworzenie, w 4 międzynarodowych grupach, historyjki na podstawie otrzymanego przedmiotu (chorwacka moneta, słuchawki, lusterko, gumki do włosów).
  3. Konkurs na najlepsze zdjęcie z Budapesztu.

Później uczniowie uczestniczyli w warsztatach z robotyki LEGOMINDSTORM, tworzyli grę związaną z tematyką STEM przy użyciu platformy Kahoot, dzielili się kodami PIN do nowo utworzonej gry i ostatecznie demonstrowali wyniki swojej pracy w postaci zaprojektowanej ścieżki przejazdu samochodzika-robota.

 

19.01.2022r., w środę do południa, uczestnicy projektu Erasmus +"SV STEM EH" uczestniczyli w niezwykłym wykładzie na Uniwersytecie Obuda w Budapeszcie, na temat STEM i rewolucji w dziedzinie Informacji Technologicznej.

Po południu,  najpierw był spacer przez majestatyczny Most Małgorzaty, potem przejście obok  przepięknego Gmachu Opery, oraz strzelistego kościoła Macieja i niesamowitego Bastionu Rybaków, by zakończyć dzień zwiedzaniem kompleksu budynków pałacowych na Zamkowym Wzgórzu.

 

Czwartek, 20. 01.2022r., to przedostatni dzień pobytu zespołu polskiego z ZSO5 z projektem Erasmus +SV STEM EH w Budapeszcie na Węgrzech.

Do południa, zwiedziliśmy CSOPA - Naukowe Centrum Rozrywki w Budapeszcie gdzie m.in. oglądaliśmy historię powstania planety Ziemia, wrzucaliśmy monetę w Czarną Dziurę, szukaliśmy wyjścia z labiryntu luster, graliśmy na organach piszczałkowych, zdobywaliśmy punkty w napowietrznej koszykówce i strzelaliśmy z armatki hukowej. Potem, obejrzeliśmy niezwykłe pokazy fizyczne z  ciekłym azotem, gdzie słychać było huki i wystrzały i można było zobaczyć błyski i płomienie. Atrakcją było dotknięcie suchego azotu przez wszystkich uczestników widowiska oraz płonącą ręką Kuby, który dzielnie zgłosił się na ochotnika do tego pokazu.

 Po tych doświadczeniach, poszliśmy na wspaniały Plac Bohaterów zwany też Placem Tysiąclecia z pięknymi budynkami Muzeum Sztuk Pięknych po jednej stronie i  Pałacem Sztuk po drugiej. Natomiast, po południu zwiedziliśmy majestatyczną Bazylikę Św. Stefana, największy kościół stolicy Węgier.

 

21.01.2022r. jest ostatnim dniem pobytu partnerów projektu Erasmus + SV STEM EH w Budapeszcie. Do południa, pracujący online, uczniowie z Portugalii i Włoch,  zaprezentowali video filmiki promujące rolę STEM w tworzeniu dziedzictwa kulturowego, a następnie pozostałe zespoły przygotowały prezentacje pokazujące miejsca dziedzictwa kulturowego pod auspicjami UNESCO i ich oddziaływanie społeczne, ekonomiczne i historyczne.

Natomiast, po południu, najpierw nastąpiła ewaluacja tygodniowego szkolenia za pomocą aplikacji Kahoot, a potem miała miejsce uroczystość wręczenia certyfikatów uczestnictwa oraz dokumentów Europass mobility.