Komunikacja online

post-dalila-komunikacja-online-84387.jpg

 O AUTORCE:
 Dalila; uczennica, nastolatka; od niedawna interesuję się kulturą zagraniczną; najzwyczajniej w świecie ciekawi mnie obca kultura.
 Pokazuje ona różnorodność ludzi i ich wyjątkowość. 
 Zdj.: archiwum autorki 

Komunikacja podczas pandemii oraz wiążącej się z nią kwarantanny, zdecydowanie się zmieniła. Mimo czasów Internetu ,kiedy ludzie komunikują się głównie za jego pomocą, potrzebujemy kontaktu z drugą osobą. Jednak czy Internet jest w stanie nam pomóc na tyle, żebyśmy nie odczuwali tego braku kontaku fizycznego z innymi?

   Komunikacja online jest teraz dla mnie zdecydowanie ważniejsza niż kiedyś. Wcześniej również z niej korzystałam, lecz teraz jest to jedyny sposób na skontaktowanie się z moimi znajomymi, a także dalszą rodziną. Teraz oczywiście komunikuję się poprzez Internet więcej niż przed kwarantanną. Jest to jednak zupełnie coś innego niż zwyczajna rozmowa, kiedy mogę drugą osobę zobaczyć, usłyszeć i dotknąć. Niektóre komunikatory co prawda pozwalają nam na tzw. "rozmowy wideo", gdzie możemy siebie nawzajem słyszeć i widzieć, jednak różnica między taką rozmową, a tą rozmową fizyczną jest znacząca. Mimo wszystko nie jest to to samo. Zupełnie inaczej czujemy się podczas rozmowy twarzą w twarz , gdzie kontakt potrafi być bardziej stresujący ale pod niektórymi względami jest na pewno łatwiejszy i ciekawszy. Towarzyszą nam zupełnie inne uczucia i inaczej reagujemy. Podczas pisania z drugą osobą mamy chwilę na przemyślenie, podczas rozmowy "twarzą w twar" reagujemy zazwyczaj od razu i nasze reakcje są bardziej "nasze".
   Dla mojego poczucia autonomii, komunikacja online teraz jest bardzo ważna. Mam dla siebie trochę więcej czasu, nie muszę dojeżdżać do szkoły, lekcje również są krótsze i mogę ten czas sobie zaplanować lub zwyczajnie odpocząć, oglądając film lub grając. Wolny czas można także poświęcić na naukę np. języków obcych albo na rozwijaniu swoich pasji. Myślę, że wolny czas przyda się każdemu i może w jakiś sposób nawet pomoże. Ważne jest jednak to, by nie mieć zbyt dużo wolnego czasu. Niestety z nadmiaru wolnego czasu niekoniecznie musi wyjść coś dobrego.
   Według mnie komunikacja online ułatwia nam dążenie do celów, rozwijanie się, również spełnianie się w niektórych dziedzinach. Zdecydowanie łatwiej i szybciej jest coś załatwić bądź znaleźć za pośrednictwem Internetu. W dzisiejszych czasach Internet jest rzeczą powszechną i większość rzeczy można spokojnie i bezproblemowo dzięki niemu załatwić. Łatwiej jest także do kogoś napisać, często czekanie na odpowiedź trwa dłużej, lecz nie kosztuje nas ono tyle stresu.
   Komunikacja z moimi rówieśnikami znacząco się nie zmieniła. Oczywiście, jeśli chodzi o znajomych, z którymi mogłam się spotykać, to kontakt jednak się zmienił. Nie widujemy się, a jedynie ze sobą piszemy. Jednak dzięki tej sytuacji mam więcej czasu, czyli także więcej kontaktu z niektórymi osobami. Więcej z nimi rozmawiam, co zacieśnia nasze więzi. Nie zmienia to jednak faktu, że człowiek potrzebuje kontaktu z innymi nie tylko przez komunikatory. Również łatwiej jest nam zrozumieć drugą osobę, rozmawiając z nią twarzą w twarz, widząc jej mowę ciała, mimikę, zachowanie. Czasem trudno zrozumieć, co inni mogą czuć czytając tylko to, co napisali, a nie widząc tego jak się zachowują.

post-dalila-komunikacja-online-84388.jpg

Zdj.: archiwum autorki


Mimo wszystko komunikacja online nie jest tym samym co rozmowa z innymi w świecie rzeczywistym, poza Internetem. Również mimo tego, że wiele czasu spędzamy w Internecie, nadal potrzebujemy kontaktu fizycznego. Komunikatory ułatwiają nam kontakt nawet z osobami z drugiego końca świata, ale nie potrafią one zastąpić nam kontaktu fizycznego.
Jak to jest u Was?

 KONTAKT DO REDAKCJI: b.staszynska-hansen@zso5.edu.gdansk.pl  
Drogi Czytelniku, jeśli chcesz napisać do autora posta, prosimy o maila. Proszę wpisz w tytule imię autora oraz tytuł posta. Jako redakcja przekażemy Twoją wiadomość autorowi, a jego reakcję w zwrotnym mailu prześlemy do Ciebie.
 Opieka merytoryczna – koncepcja – realizacja/ redaktorzy prowadzący: Beata i Onno Staszyńscy-Hansen 
 Opieka językowa: Agata Klimkiewicz 
 Opieka pedagoga szkolnego: Halina Weiss 
 Blog post na temat: „Wpływ komunikacji online na mnie w czasach pandemii” 
 ZSO nr 5 w GDAŃSKU – IV Liceum Ogólnokształcące z OMS 
 REDAKCJA: projekt szkolny 
 KLASA POD PATRONATEM AKADEMII DYNAMICZNA TOŻSAMOŚĆ – (adT) STUDIO 
 PRZEDMIOT: Współczesne media – „Ja” jako skuteczne narzędzie w komunikacji 
 Copyright by (adT) STUDIO 
 Gdańsk 2020