Od 21 do 25 marca 2022r. nasze liceum będzie gościć 25 uczniów i 10 nauczycieli z Turcji, Macedonii, Hiszpanii i Rumunii, ze szkół partnerskich  projektu Erasmus+ "STEM in the Life".

  Wtorek, 22 marca, to drugi dzień wizyty gości z partnerskich szkół projektu" STEM in the Life". Do południa w szkole miały miejsce dwuczęściowe warsztaty: "Czym jest STEM?. Programowanie robotów" i "Co zrobić, żeby robot działał?".

  Uczniowie pracowali w 5 międzynarodowych zespołach pod kierunkiem pracowników naukowych z Politechniki Gdańskiej z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.

  Po południu goście brali udział w wycieczce po Gdańsku z przewodnikiem miejskim, p. Jakubem, a wieczorem zwiedzali Teatr Szekspirowski.

  Środa, 23 marca, to trzeci dzień pobytu 25 uczniów i 10 nauczycieli z projektu" STEM in the Life "w Gdańsku.

  Do południa, goście i grupa towarzyszących im 5 uczniów z naszego liceum, wzięła udział w zajęciach w" Centrum Nauki i Wypoczynku Hevelianum" gdzie zwiedzaliśmy, z edukatorem p. Agnieszką, wystawę stałą w "Galerii Ruchu", a następnie młodzież uczestniczyła w warsztatach "Technologia 3D i jej zastosowanie na Ziemi i w kosmosie w aspekcie matematycznym,  technicznym i przyrodniczym".

  Później, cała 42 osobowa grupa, udała się na Politechnikę na Wydział Elektrotechniki i Automatyki na zajęcia "Druk 3D i jego możliwości w ramach rozwoju nauki i technologii" oraz na zwiedzanie Laboratorium Maszyn Elektrycznych.

  Po smacznym obiedzie w barze studenckim "Pasibrzuch" na Politechnice, nasza grupa pojechała nad morze do Sopotu i na molo, by później przejść się wzdłuż reprezentacyjnej ulicy " Obrońców Monte Cassino i zobaczyć słynny" Krzywy Domek"

  Wieczorem, uczestnicy spotkania Erasmus +najpierw poszli do City Garden, a następnie wjechali na ostatnie piętro wieżowca Olivia Star, gdzie  podziwiali cudowną panoramę miasta z tarasu widokowego i  wysłuchali pięknego mini koncertu wokalno - instrumentalnego. 😄

  W dniu 24 marca 2022 grupa 28 uczniów i 12 nauczycieli pojechała do Szymbarku szukać w terenie śladów STEM in the Life i przykładów dziedzictwa kulturowego.

  I faktycznie, widzieliśmy tam Najdłuższą Deskę Świata (około 40m),  najdłuższy też stół, zwany  "Stołem Noblisty" oraz "Największy Koncertujący Fortepian Świata"(6m. dł.) i "Dom do góry nogami", gdzie można było odczuć efekty zawirowań błędnika.

   Oprócz tego w Centrum Edukacji i Promocji Regionu Kaszubskiego zwiedziliśmy  Dom Sybiraka, Dom Powstańca Polskiego z Tureckiego Adampola z 1842r., Kościółek św. Rafała Kalinowskiego, ale także Bunkier TOW "Gryf Pomorski" z symulacją  "ataku ziemia powietrze"

  Następnie, pojechaliśmy do Zamku w  Malborku, gdzie usłyszeliśmy o historii tej budowli, (wznoszonej od 1280r.do poł . XV w.) wraz z mnóstwem ciekawostek, m. in taką, że mnisi zakonu krzyżackiego zamiast papieru toaletowego, używali... liści kapusty.

  25 marca 2022 r., piątek, był ostatnim dniem wizyty partnerów projektu Erasmus +"STEM in the Life"w Gdańsku.

  Tego dnia, miały miejsce, najpierw warsztaty związane z przygotowaniem i drukowaniem tygodniowych wyników działań projektowych w zakresie programowania robotów oraz drukowania 3D, a następnie  prezentacja rezultatow na forum międzynarodowych grup.

  Uroczyste rozdanie certyfikatów uczestnictwa, wręczenie  wydruku pamiątkowych zdjęć, a także ewaluacja spotkania na padlecie i po niej  sesja fotograficzna, zakończyły część oficjalną.

  Po południu, poszliśmy na domowy obiad do restauracji "Perła Bałtyku" w Nowym Porcie, gdzie z wielką przyjemnością wspominaliśmy cały tydzień pełen niesamowitych wrażeń i dziękowaliśmy sobie za wspólne chwilę spędzone w Gdańsku.

  Oto niektóre komentarze - oceny spotkania, pozostawione na padlecie w odpowiedzi na pytanie: What did you like and dislike about your stay in Gdańsk in Poland?

  "It has been an unforgettable experience and one that I will always keep in mind.  What I liked the most about this experience was everything I've learned and all the friends I've taken with me.  What I liked least was the food (La Arboleda, Alcorcon)"

  "I love the city’s amazing architecture!!! The workshops have been really interesting and I had lots of fun while learning new things. Everyone was very friendly and I’m so glad I had the chance to meet them all❤️Romania. Daria."

  "it was a very good program. Turkey Ayşe Bayazit"

  "Nice experience, lots of learning, multiculturality in Life. Thanks Poland for these wonderful days!!Valdemoro. Spain."

  "The workshops were very educational and entertaining I loved the city and the people

  I was the best and most energetic out of all with Dani.Vigii.North Macedoniia."